8 Międzynarodowy Spis Bociana Białego w Polsce
O spisie
Celem spisu jest poznanie aktualnego rozmieszczenia gniazd bociana białego, ustalenie statusu ich zajęcia oraz liczby młodych wyprowadzonych w każdym gnieździe. Dane te posłużą do oceny aktualnej sytuacji bociana białego w Polsce.
Spis odbywa się co 10 lat i obejmuje cały obszar występowania bociana białego (Europa, Azja i Afryka Północna). Dane z Polski zestawione z wynikami w innych krajów pozwolą na ocenę stanu populacji bociana białego w całym areale tego gatunku. W Polsce Spis odbywa się między 1 a 15 lipca 2024 r. czyli w okresie, kiedy młode bociany stoją już na gnieździe, ale jeszcze z niego nie odlatują. To umożliwia nie tylko policzenie ile jest par lęgowych na danym terenie, ale również ile odchowały młodych.
Podstawową jednostką terytorialną Spisu jest gmina i każda zgłaszająca się osoba do Spisu deklaruje skontrolowanie przynajmniej jednej gminy. Uczestnicy Spisu będą rejestrować wszystkie gniazda bocianie oraz określać kategorię ich zajęcia. Szczegóły podano w instrukcji do Spisu.
Instytucje partnerskie
Organizacja spisu
8 Międzynarodowy Spis Bociana Białego w Polsce koordynowany jest przez Grupę Badawcza Bociana Białego, której przewodniczy dr Marcin Tobółka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Serwer tej uczelni gości stronę Spisu. W pracach organizacyjnych i merytorycznych biorą udział dr hab. Andrzej Wuczyński (Instytut Ochrony Przyrody PAN) i dr Kazimierz Walasz (Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne). Projekt i konstrukcja oprogramowania na potrzeby Spisu jest realizowane przez Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne w porozumieniu ze wsparciem finansowym Partnera MTO jakim jest Tauron Dystrybucja S.A.
Strona internetowa została napisana przez zespół informatyków w którego skład wchodzi Mateusz Idziejczak, Mikołaj Markowski oraz Łukasz Szczyt. Koordynowaniem prac zajmowała się Katarzyna Markowska z Pracowni Ekologii Populacyjnej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Logo strony internetowej zostało zaprojektowane przez młodego aspirującego artystę Wojciecha Orłowskiego.
Masz problem ze stroną? Możesz do nas napisać i o tym opowiedzieć na mailu: bocianiegniazda@up.poznan.pl